Asset Publisher
Spacer z mapą
Spacer z mapą
Chcesz poczuć się jak prawdziwy odkrywca? "Spacer z mapą" pozwoli Ci samodzielnie odkryć nasz ogród. Zajęcia ciesza się powodzeniem zarówno wśród grup rodzinnych jak i klas szkolnych (min. ok. 3 kl SP) Rozwiązując specjalnie przygotowane zadania dowiesz się więcej o lesie czy pracy leśników. Przy okazji, nie zauważysz kiedy umiejętność posługiwania się mapą i kompasem stanie się równie łatwa jak oddychanie.
Rezerwuj zajęcia z edukatorem (w programie wstęp do tematyki zajęć, szkolenie z mapy, podsumowanie).
Rezerwuj zajęcia samodzielne (wydrukuj samodzielnie karty Spaceru z mapą, lub poproś o nie na miejscu, na miejscu dostaniesz również ołówki, w miarę dostępności kompasy i drewniane podkładki).
Spacerowi z mapą sprzyja ogrodzony teren. Mogą się po nim poruszać samodzielnie dzieci nawet z pierwszych klas szkoły. Jest na tyle duży i urozmaicony, że mogą się w nim czuć swobodnie, a nawet błądzić, by po chwili bez problemu wrócić do opiekunów.
Dorośli, nastolatkowie czy dzieci pod opieką mogą oczywiście ruszyć poza ogrodzenie. Nasze ścieżki "Szlak Alicji w Zaczarowanym Lesie" czy "Korzeni" zataczają koła w pobliżu części ogrodzonej, są wyraźnie wytyczone i zgubić się na nich jest nie sposób.
Przed wyruszeniem na spacer, zapoznaj się z listą potencjalnych zagrożeń występujących na terenie LOB Marszewo.
Od czego zacząć?
- Pobierz (poniżej) i wydrukuj wybraną kartkę Spaceru z Mapą, możesz o nią poprosić również na miejscu w Marszewie.
- Zapoznaj się z naszym samouczkiem pracy z mapą i kompasem - poniżej (to proste!)
- Ruszaj w teren
- Jeśli zdobywasz "Odznakę Odkrywcy" poproś o naklejkę zaświadczającą o wykonanym zadaniu!
Mapa w aplikacji
Aplikacje mapowe mogą być BARDZO przydatne. Należy pamiętać, że te które mamy standardowo w telefonie służą głównie do nawigacji samochodowej. Dla pieszego mogą być mniej przydatne, mogą też słabo lub w ogóle nie działać bez internetu (to się zdaża w lesie!). Dlatego warto mieć specjalistyczną mapę do wędrówek terenowych. Dla początkujących świetnie sprawdzi się np. czeska aplikacja mapy.cz. Pamiętaj tylko by po instalacji apki pobrać odpowiednią mapę do użytku off line. To może chwilę potrwać!
Polecamy również aplikację Nadleśnictwo Gdańsk, zwiera mnóstwo szczegółów niedostępnych w innych aplikacjach. Częścią aplikacji jest Przewodnik Głosowy - może być świetnym sposobem na zwiedzanie Marszewa.
Korzystając z mapy w aplikacji warto zwrócić uwagę, czy mapa się sama orientuje, to znaczy czy się obraca zgodnie z kierunkiem w którym obracamy telefon. Różnie z tym bywa, a to podstawa orientacji w terenie. Często łatwiej w aplikacji jest określić kierunek w którym się poruszamy, niż zorientować mapę.
Orientacja papierowej mapy przy pomocy kompasu.
Wybrane mapy można pobrać poniżej. Kompas, drewnianą podkładkę do mapy można wypożyczyć bezpłatnie na miejscu.
- Kompas trzymaj poziomo, tak by igła mogła się swobodnie obracać. Gdy końcówka igły przestaje się przesuwać, jej czerwony koniec wskazuje północ.
- Sprawdź kierunek północy na papierowej mapie. Wskazuje ją strzałka oznaczona literą "N" na róży wiatrów, lub jeśli jej nie ma - dłuższy bok mapy (a dokładnie jej górny koniec).
- Obracaj mapę tak, by północ na mapie wskazywała dokładnie ten sam kierunek kompas. Może się zdażyć, że po prawidłowym zorientowaniu mapy będziesz trzymał ją bokiem lub do góry nogami - nie martw się, to prawidłowe!
Trzymając dobrze zorientowaną mapę znajdź znajdujący się w pobliżu charakterystyczny obiekt i spróbuj zlokalizować go na mapie. W Marszewie budynki zaznaczyliśmy na mapie szarym kolorem. Charakterystyczny kształt budynku edukacyjnego, czy stojącą obok okrągłą wiatę ogniskową znajdziesz bez trudu. Poruszając się po terenie, pamiętaj by cały czas znać swoją pozycję na mapie!
Może Ci się przydać "metoda kciuka" - cały czas trzymaj palec w miejscu gdzie jesteś, lub do którego zmierzasz.
Gdy się zatrzymasz, pamiętaj o właściwej orientacji mapy w przestrzeni. Wyobraź sobie, że jej pozycja względem północy w ogóle się nie zmienia. To Ty obchodzisz mapę dookoła!